Bontott tégla varázsa az otthonunkban
A bontott tégla napjainkban valódi reneszánszát éli, de a mi esetünkben nem a divat miatt került be a házba. A szlogenem: “Téglából ház, lélekből otthon”. Ha a téglához hozzáadjuk a lelkünkből jövő vágyat, akkor képesek leszünk megalkotni azt az otthont, amit elképzeltünk magunknak.
Miért tégla?
Még évekkel ezelőtt, mikor csak ábrándoztunk a “Miházunkról”, tervezgettük, hogy milyen lesz majd az otthonunk hangulata. Azt már akkor is tudtuk, hogy nekünk nagy valószínűséggel nem lesz trendi, az épp divatos irányelveket követő házunk.
A modern, minimál stílusú házak a csupa króm, üveg, egyen berendezéssel egyikünknek sem tetszettek.
Mindketten vonzódunk a régi, újra hasznosított tárgyakhoz, szeretjük a természetes dolgokat magunk körül. Mikor elkezdődött a ház átalakítása, adta magát az ötlet, hogy használjuk fel birtokunkban lévő téglákat. Kéznél van, ingyen van, helyben van, időtálló és még szép is.
Mi kell még?
Mindenhol tégla
A bontott tégla felhasználása mindenre és mindenhova kiterjed. A lakásban, az udvaron és a kertben is a legkülönbözőbb módon hasznosítottuk az évek alatt összegyűjtött téglákat.
Tényleg csak a fantáziánk szab határt, hogy miként gondoljuk újra a régi, bontott téglák sorsát.
Dekor fal a teraszon, természetesen bontott téglából
A “Miházunkban” ebből készült a(z):
- konyhapult
- pillérek
- régi ajtó helyén a dekor fal
- nappali polcrendszere
- kamra burkolata
- terasz
- terasz burkolata
- lábazat
- udvari pihenő rész
- kerti rom
- kerti rom alja
- sufni külső burkolata
- járdák
- ágyás szegélyek
- fatároló oldala
- kút burkolata
- ablak párkányok
- …még egy virágtartó is
…és még nincs vége…
Így készült a járda, a kamra, a terasz
Nagyon szeretem, hogy nem szabályosak, hogy kissé csorbák lettek előző életükben. Rusztikus hangulatot adnak a háznak, ezzel pedig megteremtik azt a légkört, amire vágytunk.
Járda, terasz, lábazat, ágyásszegély
A homlokzat dísz körül is szeletelt tégla van
Nem is gondolnánk, hogy milyen sok fajtája létezik a téglának… Különböznek hosszban, magasságban, színben. Vannak címeres, pecsétes téglák, amikre szinte “vadásztunk” és külön gyűjtögettük, hisz azokkal különleges tervünk volt.
Nem állítom, hogy nincs velük tennivaló, de a szépségük kárpótol mindenért.
Meghatározza az otthonunk hangulatát
Nappali, előtér, és konyha
Mindenhol jelen van a bontott tégla
Feladatok, hogy a bontott téglából látványelem legyen
Válogatás
A válogatással kezdődött a munka, attól függően, hogy mi volt a tervünk.
A nagyjából azonos méretűeket szedtük ki a téglarakásunkból, de ha friss bontásból származott a tégla, akkor azt még pucolni is kellett. Nálunk ez a feladat mindig az enyém volt.
A férjem épített, én pedig segédmunkáskodtam…
Amikor elkészült az éppen aktuális tégla mű, megint én következtem.
Sósavazás
Sósavval átkentem a felületeket, hogy a rajt maradt maltert, és egyéb szennyeződéseket lemarja. Ahol szükségesnek láttam, egy kicsit spaklival is rásegítettem.
Fugázás
A következő fázis a fugázás.
A lakásban eleve úgy raktuk a téglát, hogy a téglák közötti sorokat “csak” finomítani kelljen. Cementeszsákkal dörzsöltem át a maltert, hogy egyenletes legyen, és ezzel elő is készítettem a kozmetikai fugázásra.
Cement tejet készítettem, és óvatosan átfestegettem a téglák közti fugákat.
A cementtej, cement és víz elegye, olyan állagúra keverve, hogy ecsettel kenhető legyen. Ízlés dolga, hogy mennyire sötét színt szeretnénk fugának. Én a szürke cemethez mindig tettem egy kevés fehéret is, hogy ne legyen annyira komor a felület.)
A pihenőrész és a kút is tégla burkolatot kapott
Sufni
Régen egy teljesen jellegtelen nyitott elejű tároló volt. Férjem befalazta, majd a direkt erre a célra gyűjtögetett címeres téglákkal burkolta.
A címeres téglák a sufni dekoratív falába lettek beépítve
Bontott, szeletelt vagy címeres tégla forgalmazásával a Tégláriumot keresheted.
Lábazat
A ház lábazatát is téglából álmodtuk meg. Erre a célra szeletlet téglát vásároltunk, amit kültéri csemperagasztóval ragasztott fel a férjem, a fugázásához pedig zsákos fugázó anyagot használt.
Elég nagy felületet kellett kifugázni, ezért okozott némi fejtörést, hogy mivel lehet hatékonyan elvégezni a feladatot.
Természetesen a férjem megtalálta a megoldást, még ha nem is a legáltalánosabb dolog jutott az eszébe.
Egy régi kolbásztöltő lett a megfelelő eszköz. Sok anyag belefért, így viszonylag gyorsan tudott haladni a munkával.
A cementeszsákkal átdörzsöltem a fugát, hogy egyenletes mélységű legyen, majd a fuga száradása után kőbalzsammal kezeltem a téglát.
A balzsamtól szép fényes lesz a tégla felülete, és az időjárástól is megvédi.
Vigyázzunk rá!
Száradás után ahol kellett még plasztikáztam egy kicsit, és az utolsó lépésként a felületét balzsammal kezeltem. Sok féléből lehet választani, nekem is meg van a bevált márkám, amiben még nem csalódtam. A balzsam lezárja a tégla felületét, nem lesz porózus, könnyen lehet takarítani, és még szép fényt is kap.
Kerti rom. Ha ilyen szép környezetben pihenhetünk, az külön öröm
Felületkezelés
A lábazatok , a terasz, a kút, a járda évekkel ezelőtt készültek. Semmi bajuk nem lett a téli időben. A járdákat minden ősszel átkenem impregnáló anyaggal, ezzel védjük a téli nedvességtől, fagytól. (Ugyanezt védelmet megadjuk a fából készült dolgainknak is, csak azokat lenolajjal festem. Sem időben, sem anyagilag nem akkora ráfordítás, mint amennyit jelent, hogy minél tovább megőrizhessük a szépségüket.)
Ma már nem jelent gondot, hogy a fürdőszobába vagy a konyhába építsük be a bontott téglát. Az impregnáló anyagokkal mosható, szennyeződés taszító lesz a tégla, ráadásul elegendő egy alkalommal lekenni a kezelendő felületet. A Téglárium oldalán minden információ olvasható ami a bontott tégláról fontos lehet. itt találod
Nem bántuk meg
Szeretjük a téglát. Azt hiszem, ezt nem is tagadhatjuk…
Ebben a régi építőanyagban megtaláltuk mindazt amit kerestünk, hogy a házunk hangulata olyan legyen, amilyennek megálmodtuk.
Vidékies, rusztikus, barátságos.
Voltak, akik úgy gondolták, hogy túl sok lesz a téglából. De mint a dekorációról szóló posztban írtam ha a felhasznált anyagok fajtáival nem esünk túlzásokba (max 3) akkor nem lőhetünk mellé.
+ 1 gondolat:
A felületkezelést nem szabad elhanyagolni. Ha megadjuk a téglának azt a védelmet, ami jár neki, egész biztosan nem lesz vele probléma, és hosszú időn keresztül gyönyörködhetünk a szépségében.
Ha tetszett, kedveld a Facebook oldalt is, itt még több érdekességet találsz a mindennapok varázslataiból.